… czyli jak to wszystko ugryźć?

Ponieważ po prowadzonych przez nas warsztatach pojawiają się pytania o wzory na bransoletki koralikowo-szydełkowe, skąd je właściwie brać i jak czytać schematy postanowiłyśmy zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu 🙂

Jak obliczyć ile koralików potrzeba na bransoletkę?

Jest prosty wzór, dzięki któremu dowiemy się jak długi rząd koralików należy nawlec;

ilość koralików w rzędzie * długość bransoletki = długość w cm, którą należy nawlec

np. 6 koralików w rzędzie (np. jak w podstawowej sekwencji 2a1b2a1b) * 15cm = 90cm

Zawsze jednak warto nawlec odrobinę więcej koralików np. 10cm, bo nie ma nic gorszego niż odkrycie, że oszacowana przez nas długość jest za krótka;)

Jak czytać schemat?

Na schematach z programu db-bead w pierwszej kolejności mamy pokazany wzór (Szkic, Draft) tak, jak go nawlekamy, dalej wzór z uwzględnieniem ‘skrętu przy nawlekaniu’ (Poprawiony szkic, Corrected) i na koniec – symulację, jak wzór będzie prezentować się na bransoletce.

Przy nawlekaniu najbardziej istotna jest ilość koralików w rzędzie czyli pol. Średnica, ang. Circumference. Ta liczba określa, dla jakiej ilości koralików w rzędzie został zaprojektowany wzór i tylko przy tej ilości będzie miał zastosowanie.

Koraliki nawlekamy na nitkę według listy koralików (List of beads) zaczynając od góry przechodząc do końca oraz powtarzając takie sekwencje tyle razy, aby osiągnąć długość nam potrzebną. Ważne jest jednak aby dowlec sekwencję do końca, inaczej wzór się nam pogubi.

Gdzie można znaleźć wzory i schematy?

Nieocenionym źródłem jest oczywiście internet i nasza wyobraźnia;) poniżej zamieszczam linki do blogów i stron, na których są umieszczone schematy do bransoletek koralikowo-szydełkowych.
Wkrótce też możecie spodziewać się naszych wzorów umieszczonych na tym blogu;)

Weraph
Malena Z
Tiffany Woodson